5 spôsobov, ako znížiť cukor v krvi

Vysokú hladinu cukru (glukózy) v krvi by ste nemali brať na ľahkú váhu. Z krátkodobého hľadiska sa nemusí jednať o nič vážne, ale neustála hyperglykémia môže...

Faktom je že...

Vysokú hladinu cukru (glukózy) v krvi by ste nemali brať na ľahkú váhu. Z krátkodobého hľadiska sa nemusí jednať o nič vážne, ale neustála hyperglykémia môže ľahko viesť k poškodeniu nervov, orgánov, vysokému krvnému tlaku a mnohým ďalším problémom.

Našťastie existujú spôsoby, ako sa tomuto vyvarovať.

Tu sú niektoré z tipov na zníženie glukózy v krvi.

 

1. Jedzte viac potravín bohatých na vlákninu

Výhoda vlákniny nespočíva len v tom, že neobsahuje žiadne kalórie, ale taktiež spomaľuje absorbciu cukrov a tým dochádza k postupnému uvoľnovaniu glukózy do krvi.

Navyše vláknina má schopnosť znižovať pocit hladu čo môže zabrániť prejedaniu sa.

Koľko vlákniny denne prijať?

Príjem vlákniny závisí na tom či ste žena alebo muž takže približne platí že:

  • 25g denne pre ženy
  • 40g denne pre mužov

Typy vlákniny v potravinách

Existujú 2 druhy vlákniny a to nerozpustná a rozpustná.

Nerozpustná vláknina vplýva priaznivo na trávenie zatieľ čo rozpustná vláknina má priaznivý vplyv na zníženie cholesterolu a glukózy v krvi.

Zamerať by ste sa mali však na obidve.

Potraviny s obsahom vlákniny

Nerozpustnú vlákninu nájdete napríklad v týchto potravinách:

  • semienka
  • celozrnné pečivo
  • celozrnné cestoviny a ryža

Rozpustná vláknina sa nachádza napríklad v týchto potravinách:

  • ovsené vločky
  • jablká
  • fazuľa

 

2. Začnite používať jablčný ocot

Jablčný ocot má pre vaše zdravie hneď niekoľko benefitov.

Znižovanie vysokej hladiny cukru v krvi vďaka jablčnému octu funguje na princípe potlačenia produkcie glukózy v pečeni avšak navyše pomáha taktiež zlepšiť inzulínovú citlivosť a znížiť vysokú hladinu inzulínu v krvi.

Dbajte však na množstvo, pretože pokiaľ to s jablčným octom preženiete, tak môže nastať príliš veľké zníženie hladiny draslíka.

Mali by ste obmedziť množstvo na 2 až 4 polievkové lyžice jablčného octu denne.

Z jablkového octu si môžete spraviť nápoje alebo si ho pridať do šalátov. Jablčný ocot by ste taktiež nemali piť samotný, buď si ho pridajte už do spomínaného jedla alebo ho zrieďte s vodou.

Pokiaľ máte cukrovku 1. typu, tak sa jablčnému octu radšej vyhnite.

 

3. Vyskúšajte jesť viac chrómu a škorice

Už dávnejšie sa ukázalo, že škorica a chróm majú pre diabetikov mnohé výhody medzi ktoré patria predovšetkým zlepšenie inzulínovej citlivosti a zníženie hladiny glukózy v krvi.

Škorica

Škorica má navyše podobný účinok ako vláknina a teda spomaľuje absorbciu sacharidov pri trávení a tým zabraňuje prudkým výkyvom hladiny cukru po jedle.

Množstvo by ste však mali obmedziť na jednu lyžičku denne.

Chróm

Chróm hrá významnú úlohu pri funkcií inzulínu a jeho nedostatok môže spôsobiť sacharidovú intoleranciu. Aj keď nie pri všetkých testoch sa zistila jeho efektívnosť a výsledky sa odlišujú, niektoré štúdie zistili posilnenie účinkov inzulínu, čo viedlo k zníženiu glukózy v krvi.

Chróm je možné prijať taktiež vo forme doplnku výživy, avšak najprv by ste sa mali zamerať na potraviny ktoré ho obsahujú.

Potraviny so zvýšeným obsahom chrómu sú napríklad:

  • Vajcia
  • Brokolica
  • Orechy
  • Hnedá ryža
  • Syr
  • Zemiaky

 

4. Pestrec Mariánsky (Sylimarín)

Pestrec Mariánsky je bylinka s obsahom Sylimarínu, u ktorého sa preukázali pozitívne účinky na zníženie zápalových procesov v organizme a taktiež zlepšenie glykémie.

Zvykne sa tiež používať ako bylinka na detoxikáciu organizmu a pečene.

Pri jednom výskume sa preukázala u pacientov významná redukcia vysokej hladiny glukózy nalačno a taktiež priemerná hladina HbA1c. Pestrec je možné dostať v rôznych formách a nie všetky obsahujú rovnaké množstvo Sylimarínu.

 

Sylimarín je užitočná látka nielen pre ľudí s cukrovkou, ale taktiež aj pre ľudí s ochoreniami pečene alebo ako skvelá pomôcka na zlepšenie detoxikácie organizmu napríklad v prípade, že zvyknete častejšie piť alkohol.

 

5. Snažte sa mať viac pohybu

Možno si hovoríte, že dvíhať ťažké činky sa Vám nechce. Dobrá správa je, že ani nemusíte. Stačí ak si nájdete aktivitu, ktorá Vás baví najviac.

Môže to byť naozaj čokoľvek. Dôležité je hlavne, aby ste sa hýbali pravideľne, aspoň 30 minút denne a 3x do týždňa.

Pohyb vedie k zlepšeniu inzulínovej citlivosti a tým pádom k lepšiemu využitiu glukózy. Omnoho viac glukózy sa vďaka pravideľnej fyzickej aktivite dostane do buniek, takže menej ich zostane v krvi.

Okrem samotného pozítívneho efektu na zníženie vysokej glykémie Vám cvičenie pomôže taktiež pri spaľovaní tuku.

Faktom je, že tuk zvyšuje toxicitu organizmu, a znižuje inzulínovú citlivosť. Pokiaľ je inzulínová citlivosť nízka, tak glukóza sa nevyužíva efektívne na energiu a zostáva jej v krvi viac než je zdravé.

 

Ak máte vysokú glykémiu, skúste niektoré z hore uvedených tipov a Vaše telo sa vám určite odvďačí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

© 2018 diasamaritan.com