Čo je Inzulínová pumpa a ako funguje?

Inzulínová pumpa je malé počítačové zariadenie (približne vo veľkosti mobilného telefónu), ktoré je možné pripevniť napríklad na opasok a prostredníctvom...

Čo je inzulínová pumpa?

Inzulínová pumpa je malé počítačové zariadenie (približne vo veľkosti mobilného telefónu), ktoré je možné pripevniť napríklad na opasok a prostredníctvom plastovej kanyly alebo ihly je do tela možné aplikovať presné a predvídateľné dávky rýchlo alebo dlhodobo účinkujúceho inzulínu ako náhradu za prirodzený inzulín.

Inzulínová pumpa pomáha nie len zlepšiť hladinu cukru v krvi, ale taktiež zredukovať potrebu aplikovať veľa dávok inzulínu injekčne. Toto zariadenie Vám pomôže udržať zdravý rozsah hladiny cukru v krvi počas celého dňa.

Každý diabetik by mal vedieť, že udržanie hladiny cukru v krvi v zdravých medziach je nesmierne dôležité.

Vďaka optimálnej hladine glykémie sa nie len budete cítiť lepšie, ale pomôže Vám znížiť riziko vzniku komplikácií, ktoré sa spájajú s cukrovkou, ako sú ochorenie obličiek, slepota, srdcové choroby a mnohé ďalšie.

Ľudia, ktorí majú cukrovku 1. typu musia užívať umelé dávky inzulínu, pretože ich pankreas zvyčajne žiadny inzulín neprodukuje. Inzulín je pritom kľúčový hormón, ktorý pomáha glukózu dostať do buniek a využívať ju tak na energiu.

To je dôvod, prečo musia ľudia s týmto ochorením podstúpiť inzulínovú liečbu a nahradiť tak chýbajúci inzulín.

Na druhej strane, pankreas ľudí s cukrovkou 2. typu zvyčajne inzulín produkuje, ale organizmus nie je schopný tento inzulín efektívne využiť.

Hoci liečba stravou a cvičením dokáže v mnohých prípadoch výrazne zlepšiť zdravotný stav ľudí s cukrovkou druhého typu, niekedy lekári doporučia tiež liečbu inzulínom.

Jedna z metód dávkovania inzulínu je pomocou injekcie, ale často ľuďia používajú inzulínovú pumpu, ktorá sa odporúča použiť predovšetkým v prípade aplikovania niekoľkých dávok inzulínu denne a ktorá celý proces uľahčí.

 

Z čoho sa skladá inzulínová pumpa?

 

Väčšina inzulínových púmp je o veľkosti smartphonu a podstatné diely samotného zariadenia sú:

  • Zásobník na inzulín
  • Displej
  • Kanyla
  • Batéria
  • Obvodová doska
  • Mikroprocesor
  • Motorček
  • Piestová tyč

Inzulín prúdi zo zariadenia do tela cez infúznovú súpravu.

Infúzna súprava je komponent, ktorý sa prilepí na pokožku pomocou lepiacej náplasti a je tvorená plastovou kanylou (alebo oceľovou ihlou), hadičkou a adhéznou náplasťou.

Kanyla je so zariadením prepojená plastovou hadičkou a inzulínovú pumpu môže človek nosiť vo vrecku alebo môže byť pripevnená na opasku.

Plastová hadička je ďalej napojená na inzulínový zásobník a kanylu s malou ihlou, ktorá ide pod pokožku a cez ktorú sa dostane inzulín do tela.

Hadičky sú dostupné v rôznych dĺžkach a výber dĺžky hadičky závisí od toho, ako ďaleko chce mať používateľ inzulínovú pumpu od kanyly.

Existuje mnoho typov infúznych súprav, z ktorých si môžete vybrať. Odlišujú sa dĺžkou hadičky, spôsobmi pripevnenia k telu a v neposlednom rade aj druhom ihly. Niektoré súpravy sa dodávajú s plastovými kanylami a iné obsahujú zase oceľovú ihlu.

Infúzna súprava sa zvyčajne umiestňuje na pokožku brucha, ramena, sedacieho svalu alebo stehna.

Poraďte sa s lekárom o najvhodnejšom zariadení pre Vás podľa vášho typu postavy a vašich potrieb.

Ako funguje inzulínová pumpa?

Inzulínová pumpa je malé zariadenie, ktoré napodobňuje funkciu ľudského pankreasu. Inzulínová pumpa umožňuje telu poskytnúť inzulín s krátkodobým účinkom alebo inzulín s rýchlym nástupom účinku.

Inzulínová pumpa dodáva telu inzulín v rôznych množstvách počas jedenia (bolus dávka) a bazálna dávka je zvyčajne stanovená lekárom.

Na inzulínovej pumpe môžete mať naprogramovaných jedno alebo viac nastavení bazálnej dávky podľa vašich potrieb. Môžete si taktiež nastaviť bolus dávky, ktoré sú potrebné počas jedenia podľa množstva skonzumovaných sacharidov.

Bazálny inzulín sa do tela dodáva nepretržite 24 hodín po celý deň a pomáha udržiavať hladinu cukru v krvi v normálnych medziach. Pokiaľ v priebehu dňa zjete viac jedla ako ste plánovali, budete musieť znížiť vysokú glykémiu bolus inzulínom, ktorého dávky si môžete nastaviť podľa vašich potrieb.

Výhody inzulínovej pumpy

Zlepšenie kvality života

Inzulínová pumpa Vám poskytne zlepšenie flexibility v priebehu dňa vďaka tomu, že už nebudete musieť myslieť na aplikovanie inzulínu injekčne. Akonáhle si inzulínovú pumpu nasadíte, tak sa postará o vaše každodenné dávky inzulínu.

Presné množstvo dávkovania inzulínu

Keďže ostane kanyla vo vašej pokožke po celý deň, dávky inzulínu sa do tela aplikujú presne vtedy, keď je to potrebné.

Je to bezbolestné

Narozdiel od inzulínových ihiel je používanie inzulínovej pumpy bezbolestné a všetko čo stačí urobiť je stlačiť jedno tlačidlo a inzulínová pumpa sa postará o zvyšok.

Menej vpichov

Hoci je nutné vytiahnuť a vymeniť inzulínový set po 2-3 dňoch, stále sa jedná o spôsob inzulínovej liečby, pri ktorej nebudete musieť zažívať vpichnutia tak často ako pri liečbe inzulínovými injekciami.

Použitie inzulínovej pumpy Vás tiež odbremení od nutnosti so sebou nosiť injekcie vždy, keď sa idete najesť.

Menšie riziko vzniku hypoglykémie

Podávanie inzulínu injekčne je spojené s vyšším rizikom hypoglykémie. a práve toto riziko sa výrazne zníži pri použití inzulínovej pumpy. Nepretržitý a presný tok inzulínu do tela pomáha znížiť riziko vzniku nízkej hladiny cukru v krvi a to najmä v noci, kedy by príliš veľa inzulínu podaného injekčne mohlo mať za následok, že vaša glykémia by sa znížila pod zdravú úroveň.

Nevýhody inzulínovej pumpy

Možnosť infekcie

Pokiaľ kanyu nevymeníte po 2-3 dňoch, riskujete vznik infekcie.

Cena

Inzuínová pumpa je drahá a často mimo dosahu bežnými ľudmi trpiacich cukrovkou.

Problémy so sebavedomím

Fakt, že ostatní ľudia môžu uvidieť ako nosíte inzulínovú pumpu môže mať za následok, že to negatívne ovplyvní vaše sebavedomie a to hlavne pri začiatkoch nosenia.

Riziko vzniku hyperglykémie

Inzulínovú pumpu je nutné nosiť neustále so sebou a pokiaľ si ju odpojíte na dlhšiu dobu alebo ak pravideľne neskontrolujete stav vašej hladiny cukru v krvi, tak riskujete vznik hyperglykémie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

© 2018 diasamaritan.com